גם לשכירים מגיעים החזרי מס

אלון גל

ניצול נכון של הטבות המס יכול לחסוך לשכירים אלפי שקלים בשנה. רק צריך לדעת מה לדרוש

 
18/07/2010, 06:18
- גלובס
שלח תגובה במיילאלון גל
 
רוב העובדים בישראל הם שכירים, כאשר שיעור גבוה מהם זקוק לכל שקל נוסף כמו אוויר לנשימה, ועדיין מעטים יודעים שגם שכירים זכאים לכסף ולהטבותשונות מהמדינה, שמסורתית אנו רגילים לייחס לעצמאים ולא לשכירים.

מדובר בהטבות ששוות הרבה כסף, ובזכויות שיכולות להפוך משפחה ממוצעת שנמצאת על הקצה ממשפחה בצרות למשפחה בשליטה.

כאשר מדובר בחובות שעלינו לשלם לגופים שונים, הגופים אף פעם לא שוכחים להזכיר לנו, אך בנוגע לזכויות אנחנו חייבים להזכיר לעצמנו - וכמובן לדעת מה הן זכויותינו.

זו אחת הבעיות שיש לצרכנים - אם נאחר בתשלום החשמל, נקבל מכתב אחד של התראה, ובמכתב השני כבר יודיעו על הניתוק.

את המסים והתשלום לביטוח לאומי אין אפשרות שלא לשלם בזמן, שכן הם יורדים מתלוש המשכורת.

כאשר מדובר בגביית כסף - כל המוסדות נמצאים בשיא הכושר, אך כאשר מדובר בזכויות שלנו - המצב הפוך. במקום שהמדינה תדאג לזכויות שלנו, כמו שהיא דואגת לחובות, נראה כאילו היא הולכת נגדנו. לכן חשוב לדעת ולהכיר את החוקים היבשים.

העניין העיקרי הוא שאנו נוטים לחשוב שרק לעצמאים מותר להכיר בהוצאות - וטעות בידינו. זה לא נכון. גם לשכירים מגיעים החזרים ששווים הרבה מאוד כסף, ומדובר על סכומים משמעותיים שיכולים לעשות את ההבדל, סכומים שמגיעים לאלפי שקלים בשנה.

מהשתלמות ועד עזרה לזולת

בואו נבין את ממדי התופעה בעזרת מספר דוגמאות:

* השתלמויות מקצועיות: דוגמה אחת היא תחום ההשתלמויות המקצועיות. שכירים רבים שרוצים להתקדם יוצאים להשתלמויות מקצועיות לא אקדמאיות. כדי לעודד את הרחבת ההשכלה, המדינה מכירה בהשתלמויות כאלה לצורך ניכוי במס מתוך ההכנסה ברוטו על-פי דרגת המס.

נניח שעלות ההשתלמות מוכרת במס שאותו שכיר יוצא אליה היא 10,000 שקל. הרי שלאחר ניכוי עלות הקורס החייבת במס של אותו שכיר, הכנסתו השנתית תהיה באותה שנה 90 אלף שקל ולא 100 אלף שקל - ואז לאחר ניכוי של 20% מס, הוא ישלם באותה שנה 18,000 שקל במקום 20,000 שקל. הנה קיבלנו חיסכון מהיר של 2,000 שקל. לא רע.

צאו וראו כמה שכירים יוצאים להשתלמויות, אינם מכירים את הטבת המס, ולכן לא נהנים מכסף פנוי שהם כל-כך זקוקים לו.

דוגמה נוספת, שנכונה לישראלים רבים, היא נושא התמיכה הכלכלית בבני משפחה קרובים כמו הורים מבוגרים.

* סיוע להורים מבוגרים: שכירים רבים לא יודעים על קיומו של המושג "סמוך לשולחני". הסבר פשוט של המושג מאפשר לשכירים להכיר בהוצאות מסוימות שבהן הם נושאים כאשר הם מטפלים בבני משפחה שאינם חלק מהמשפחה הגרעינית, אבל כחלק מהמשפחה המורחבת הם סמוכים לשולחנם.

גם הטבה זו במס יכולה להצטבר לכדי מאות ואף אלפי שקלים בשנה, ועדיין רבים וטובים מבינינו תומכים בהורינו המתבגרים או באחינו ואחיותינו אבל לא מנצלים מה שמגיע לנו על-פי חוק.

* חיסכון לטווח ארוך: קצרה היריעה לפרט את כל מה שמגיע לנו. רק נוסיף את ההטבות הנובעות מחיסכון ארוך טווח (הפרשה פרטית לקרנות השתלמות וקופות גמל), הוצאות הקשורות להחזקת נכסים פרטיים וכדומה.

בכל אחד מהמקרים הללו ובמקרים רבים אחרים מגיע לנו כסף! אז מה עושים? לומדים את הנושא, קובעים פגישה עם רואה חשבון או יועץ מס המתמחים בנושא, ובפגישת ייעוץ אחת או שתיים מזהים מה אנחנו יכולים לעשות וכמה כסף זה יחזיר לנו לכיסנו.